„Zapora” był tym, który żołnierzy wyklętych wyprowadzał z dołu hańby

Podczas konferencji w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki, pełnomocnik IPN ds. poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego dr Krzysztof Szwagrzyk, poinformował, że „szczątki „Zapory” zostały wyniesione z Łączki jako pierwsze. Był tym, który Żołnierzy Wyklętych wyprowadzał z tego dołu hańby”.

Latem 2012 roku szczątki majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” odnaleziono w dole nr 16 znajdującym się tuż przed pomnikiem upamiętniającym ofiary stalinowskiego terroru.  W roku 2013 szczątki te zostały zidentyfikowane po pobraniu w maju próbek od zmarłych rodziców pochowanych w Tarnobrzegu.

Po 64 latach szczątki tego wielkiego bojownika o wolną i niepodległą Polskę spoczną w godnym miejscu, o którym decyzję podejmie rodzina.

Żołnierze których władze komunistyczne chciały wymazać z polskiej historii i pamięci, powracają do naszej świadomości.

W 60 lat po dokonanym mordzie na majorze Hieronimie Dekutowskim ps „Zapora” Klub Gazety Polskiej w Tarnobrzegu przy wydatnym wsparciu finansowym Polonii w USA gdzie czołową rolę odegrał Jerzy Marczewski, doprowadził do powstania pomnika w centralnym miejscu Tarnobrzega.

MieszkańcyTarnobrzega 1.III w Dniu Żołnierzy Wyklętych, 7.III w dniu śmierci „Zapory” i 11. XI w Święto Niepodległości oddają cześć i hołd bohaterowi w walce o wolną i niepodległą Polskę.

GLORIA VICTIS

Autor: Tadeusz Wojteczko

Zostaw swój komentarz